Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

niedziela, 5 czerwca 2016

Via Ferrata - Austria - Schmied KlettersteigSchmied Klettersteig - ferrata o trudności C z wariantem D/E.
Na tej ferracie po raz pierwszy mieliśmy okazję sprawdzić się na odcinku o trudności D/E... I faktycznie stwierdziliśmy, że trzeba było solidnie wysilić ramiona.
 
 

  

Ferrata rozpoczyna się trawersem po metalowych prętach odcinkiem B później C, z każdym krokiem zdobywa się wysokość, aby po chwili mieć pod stopami ok. 20m przestrzeni.

Wariant D/E znajduje się około 70 metrów od wejścia- idziemy w lewo lasem mało widoczną ścieżką i dochodzimy do pionowej wysokiej ściany. Trasa na początku nie robi na nas dużego wrażenia, bo stopni i prętów jest dość dużo. Lina asekuracyjna nie wzbudza dużego zaufania, jest dosyć cieka i zaśniedziała ale mamy nadzieje że spełnia swoje zadanie :)


 

 Jak się po chwili okazało trudności jednak są. Przede wszystkim ściana jest lekko przewieszona, a sztuczne ułatwienia tak rozmieszczone, aby zbytnio nie upraszczać wspinania...
 


Po pokonaniu tego dość wyczerpującego odcinka dochodzimy do miejsca, gdzie oba warianty łączą się. 

Teraz przemieszczamy się na dość dużej wysokości po różnych sztucznych ułatwieniach - drabina, pręty, stopnie. 


Kolejne odcinki  przebiegają częściowo lasem i nie przysparzają większych trudności. Duże wrażenie robi na nas około 75- letni, szupły Austriak, które ze zwinnością lamparta pokonywał trasę... Marzy nam się taka kondycja w tym wieku!


Po drabinie dochodzimy do miejsca z mostem linowym. Most można obejść z prawej strony, ale niekoniecznie będzie to prostszy wariant...Po pokonaniu mostu jeszcze tylko 5 minut łatwej wspinaczki i dochodzimy do wylotu ferraty.

Informacje praktyczne
Miejsce startu -miejscowość Gosau - parking przy pensjonacie -
Gasthof Gosauschmied
GPS: 47.550956, 13.516037. Znaki na ferratę znajdują się po drugiej stronie ulicy jakieś 50 m od pensjonatu.
Dojście do ferraty15 min.
Przejście ferraty  - 1.30 h
Zejście do parkingu - 50 min

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz