Senja

Senja
Husfjellet - Senja - Norwegia

Austria - ferraty - 2017

15-18 czerwca 2017 r.
Podczas pierwszego (i jak się okazało jedynego wypadu) na austriackie ferraty w 2017 r. przechodzimy następujące trasy:
Stoderzinken Klettersteige
Hias Klettersteig
Rosina Klettersteig
- Johnsbach Klettersteig
Währingersteig
- Naturfreunde Klettersteig


Stoderzinken Klettersteige to trzy krótkie ferraty poprowadzone na górze Stoderzinken w masywie górskim - Dachstein.

Do ferraty mamy niecałe 30 minut podejścia, ale wcześniej pokonujemy samochodem trzynastokilometrową, krętą, alpejską drogę - Stoderstrasse. Wjeżdżamy na wysokość 1800 m. Przejazd jest płatny - kosztuje 13 euro za samochód. Opłatę uiszczamy w automacie przy wyjeździe.

Tuż przed początkiem ferraty widzimy pięknie położoną, na stromym zboczu góry, kaplicę.

Trasa B/C




Ferrata Stoderzinken to trzy krótkie trasy o trzech poziomach trudności. Na rozgrzewkę podchodzimy trasą o nazwie "Emil" - B/C - trasa oczywiście nie jest trudna, ale przed wejściem na ścianę trzeba oczyścić buty, żeby się nie ślizgać, bo pod ścianą jest ziemiste podłoże.
Trasa jest naprawdę krótka - ma około 20 m.


Koniec trasy B/C


Na końcu trasy można przespacerować się po moście rozwieszonym pomiędzy skałami, można też zejść przed mostem trasą o trudności A/B.


Zejście (podejście) A/B



Na trasie C/D
Julius - trasa D/E
 Kolejne wejście robimy "Karlem" trasą C/D i tutaj już trzeba mocniej wysilić mięśnie ramion. Podobnie jest na "Juliusie" trasie, która rozpoczyna się odcinkiem E. Trudność polega na pokonaniu małego przewieszenia, a następnie tarciowym pokonaniu ścianki.


 



Widok na masyw Dachsteinu

 Informacje praktyczne:

Miejsce startu:  Gröbming (GPS parkingu - 47.458236, 13.813325)
Dojazd drogą alpejską na parking (13 km) płatny 13 euro

Dojście do ferraty - 30 min

Przejście trzech ferrat - ok. 30- 40 min

Zejście do parkingu - 30 min

Polecamy te ferratki, jako rozgrzewkę lub dodatkową atrakcję dnia :-)





15 czerwca 2017 r.

Po rozgrzewce na ferracie Stoderzinken przejeżdżamy do wąwozu Silberkarklamm, w masywie Dachsteinu, gdzie mamy zaplanowane przejście trzech ferrat.











Wąwóz sam w sobie jest już atrakcją turystyczną- wysokie ściany, szumiący potok i wodospady..., a jeżeli do pięknych widoków można dodać jeszcze odrobinę adrenaliny, to jest już pełnia szczęścia :-) 








Wejście do wąwozu jest płatne - 3,5 euro - i jesteśmy trochę w szoku, bo to nasza pierwsza opłata za wstęp w "góry" w Austrii. Nie spotkaliśmy się też, jak na razie, z płatnymi parkingami. 











Do pierwszej ferraty - Hias Klettersteig o trudności C/D dochodzimy po 10 minutach. Ferrata rozpoczyna się krótkim mostem linowym nad potokiem, później od razu pniemy się prawie pionową skałą i szybko nabieramy wysokości.






Po chwili dochodzimy do kolejnego mostu linowego rozwieszonego na niedużej wysokości.






















Na ferracie jest sporo ludzi, więc od czasu do czasu trzeba poczekać, aż trochę 
na szlaku się rozluźni.





Na drodze jest duża ilość sztucznych ułatwień - głównie w postaci prętów, ale są też odcinki które trzeba pokonać tarciowo - to w końcu ferrata z odcinkami D, czyli trudna :-)















































Po przejściu ferraty idziemy do schroniska 
Silberkarhutte (15 min.), za którym poprowadzona jest kolejna ferrata - Siega Klettersteig. Niestety, nie udało nam się jej przejść, bo na ścianie "wisiał" sznur kolorowych ludzików i jakoś nie mieliśmy ochoty dołączać do kolejki oczekujących na ścianie turystów...
Schodzimy wąwozem w kierunku jeszcze jednej, pięknie położonej ferraty - Rosina (info w kolejnym poście ;-))




 Informacje praktyczne: 


Miejsce startu: z miejscowości Ramsau am Dachstein dojeżdżamy   6 km do parkingu przy wąwozie (GPS parkingu 47.434592, 13.7173312)
Wejście do wąwozu płatne - 3,5 euro od osoby


Dojście do ferraty - 10 minut


Przejście ferraty - 1 godzina


Dojście do schroniska - 15 minut, do parkingu ok. 30 min.

Wąwozie są 3 ferraty wszystkie o trudności C/D. Na przejście wszystkich potrzebujemy około 4-5 godzin, włączając dojścia i powrót na parking.

15 czerwca 2017 r.

Rosina Klettersteig - to druga ferrata, którą przechodzimy w wąwozie Silberkarklamm. Ferrata ta jest pięknie poprowadzona po prawie pionowej ścianie tuż obok wodospadu.





























Ferrata ma trudność C/D, czyli podobnie, jak pobliska ferrata 
Hiasjest jednak bardziej wymagająca. Przede wszystkim trzeba być odpornym na dużą przestrzeń pod stopami, bo wchodząc wciąż widzimy oddalające się dno wąwozu.
 


Ferrata rozpoczyna się kilkumetrowym podejściem na skałę, następnie po moście linowym przechodzimy na drugą stronę wąwozu.


















Po opuszczeniu mostu zaczynamy ostro piąć się w górę i tak jest przez całą ferratę. W broszurce, którą dostaliśmy przy wejściu do wąwozu przestrzegano turystów, że szlak jest trudny i po drodze nie ma wcale miejsc na odpoczynek, ale nie było tak źle :-)














Na zdjęciach poniżej - widok na dno wąwozu  - naprawdę może zawrócić w głowie, chociaż to tylko trochę ponad 100 m...




Przejście tej ferraty to czysta przyjemność z odrobiną adrenaliny i możliwością podziwiania pięknych widoków - zdecydowanie polecamy! Dodatkowym atutem jest niewielka ilość ludzi na trasie.


Po przejściu ferraty dochodzimy ścieżką do szlaku, którym idąc w prawo i dojdziemy do schroniska Silberkarhutte, a w lewo do parkingu.

Na zdjęciu obok widok na dolinę i schronisko Silberkarhutte.


 Informacje praktyczne: 

Miejsce startu: z miejscowości Ramsau am Dachstein dojeżdżamy   6 km do parkingu przy wąwozie (GPS parkingu 47.434592, 13.7173312)
Wejście do wąwozu płatne - 3,5 euro od osoby


Dojście do ferraty - 15 minut


Przejście ferraty - 30 minut


Dojście do parkingu - ok. 30 min.



16 czerwca 2017
Via ferrata Johnsbach to krótka i "treściwa" ferratka, bo na jednej niezbyt wysokiej skale poprowadzono aż trzy drogi o różnych stopniach trudności od B do E.  Ferrata znajduje się w Parku Narodowym Gesäuse, w którym oprócz wysokich szczytów zachwycają nas piękne kaniony, rwące rzeki i dzika przyroda. 




Nasza ferrata znajduje się blisko cywilizacji - tuż przy drodze do miejscowości Johnsbach. Przejeżdżamy króciutkim tunelem wydrążonym w skale i stajemy na parkingu, z którego już widać ferratę - jest radość, ale krótka...
Tabliczka na początku ferraty informuje, że jest to trasa prywatna i wstęp wzbroniony. Następuje krótka konsternacja w naszej ekipie...








Próbujemy zasięgnąć informacji od dwóch schodzących z ferraty Austriaczek - mówią, że jest OK i można wchodzić. Nie mamy pewności, czy dobrze się zrozumieliśmy, ale decydujemy się przejść ferratę.



















Ferrata rozpoczyna się tuż nad potokiem lekko przewieszoną drabinką C/D - możemy asekurować się na stopniach lub na trochę zbyt mocno oddalonej linie.





W górę najpierw podchodzimy trasą o trudności B do C/D
i szybko zdobywamy wysokość.





Dodaj napis




























Wielka skała, przez którą przejeżdżaliśmy tunelem, po chwili robi się naprawdę malutka.



 
Podejście nie jest trudne - głównie trudność B czasami C, ale wymaga odporności na przepaście. 
Na górze nie ma zbyt dużo miejsca na odpoczynek. Znajdujemy mały fragment na szczycie, na którym można przysiąść, później schodzimy tą samą trasą.
Ze szczytu można prawdopodobnie zejść drogą przez las, ale nie szukaliśmy tego szlaku, głownie dlatego, że zejście tą ferrata nie jest zbyt trudne, a po drugie nie było turystów, z którymi trzeba by się mijać na trasie. 








Po zejściu 2/3 trasy przechodzimy po platformie i lekko w dół do początku drugiego podejścia o trudności od D (na początku D/E)















Przejście trasy wymaga większej sił w rękach. Jest ona bardziej eksponowana niż poprzednia.

Podoba nam się :-) 




 Poniżej kilka zdjęć zrobionych z poziomu drogi - jeżeli dobrze się przyjrzeć - gdzieś nas tam widać :-)







Podczas wędrówki po parku Gesäuse oprócz emocjonujących przejść możemy cieszyć oczy pięknymi widokami.










Informacje praktyczne: 


Miejsce startu: z miejscowości Admont 15 km w kierunku miejscowości Johnsbach  (GPS parkingu  47.543838, 14.584783  )

Dojście do ferraty -  30 sek. - parking jest przy ferracie :-)


Przejście ferraty - ok. 1 h
Trudność: 3 trasy: B/C, C/D, D/E (tej ostatniej części nie zdążyliśmy przejść)


Zejście ferratą lub ścieżką przez las  - ok. 20 min.

Kemping w pobliżu Ferrata znajduje się 8 km od naszego ulubionego kempingu w Parku Narodowym Gesäuse. Kemping o nazwie Gstatterboden Forstgarten ma dużo przestrzeni do rozbicia namiotu, łazienki z prysznicami z darmową ciepłą wodą :-). Super miejscem jest spora jadalnią z kuchnią, gdzie można przyrządzić posiłek. Jest tutaj także miejsce na ognisko i grillowanie, a dla spragnionych ruchu boisko do siatkówki plażowej.
GPS kempingu - 47.589574, 14.627567 


17 czerwca 2017 r.


Pogoda nas nie rozpieszcza... W nocy padał deszcz, a rano zachmurzone niebo również nie wróżyło nic dobrego. Wybieramy więc krótkie ferraty, które uda się zrobić między jednym a drugim opadem deszczu. 



Via ferrata Währingersteig znajduje się w Parku Krajobrazowym Hohe Wand w Dolnej Austrii w Alpach Gutensteinskich.


Dojście do ferraty zajmuje nam kilkanaście minut. Cały czas spoglądamy w niebo i zastanawiamy się, czy uda nam się dziś trochę powspinać...









Nie jest źle.
Zakładamy sprzęt i ruszamy. Początek ferraty ma trudność C - trzeba trochę wysilić ramiona - szkoda, że taki krótki ten odcinek...


































Po chwili dochodzimy do dużej jamy skalnej, w której swobodnie mieści się nasza czwórka.  
Z jamy wychodzimy przeciskając się przez wąski otwór skalny.
















Zaraz za otworem czeka nas trochę emocji, bo trzeba zrobić w bardzo przepaścistym miejscu duży krok na długą, pionową drabinę.  
Po przejściu drabiny wchodzimy na łatwy teren - A/B, a po chwili ferrata się kończy.











Robimy krótką przerwę na płaskim miejscu z ławeczką.






Schodzimy niebieskim szlakiem przez las do szlaku żółtego, którym wracamy na parking.

Informacje praktyczne: 


Miejsce startu: miejscowość Dreistetten  (GPS parkingu 47.855211, 16.099503)

Dojście do ferraty -  15 min.  - na początku idziemy za znakami żółtymi po ok. 600 m odbijamy w las - znaki niebieski i dochodzimy pod ścianę.

Przejście ferraty - ok. 15 min
Trudność: C

Zejście  - ok. 30 min.

Kemping w pobliżu - 17 km o d ferraty w miejscowości Pernitz - kemping i restauracja - KOHLHOFMÜHL (GPS 47.891463, 15.955805)
Atuty kempingu: blisko na zakupy - położony jest blisko centrum miasteczka (niecały kilometr), dobre miejsce wypadowe do masywu Hohe Wand (dużo szlaków, ferrat, tras wspinaczkowych), przystępna cena (ok 9 euro za noc od osoby, przy 4 osobach z jednym samochodem i namiotem), dość dużo miejsca - nie jest tłoczno (przynajmniej w weekendy czerwcowe), blisko rzeczka - można się schłodzić i pomoczyć nogi :-)

Minusy: kemping w mieście, płatny prysznic (0,5 euro za 4 minuty)

Inne ferraty - dłuższe i trudniejsze w masywie Hohe Wand, które przeszliśmy w tamtym roku:
HTL - D - tutaj - piękna i trudna ferrata - w ten weekend zamknięta - chyba jakieś prace remontowe...
Wildenauersteig - C/D - tutaj
Gebirgsvereins - C/D - tutaj 

Polecamy :-) 

Naturfreunde Klettersteig-Garten Weichtalhaus znajduje się w Höllental  
(Piekielej Dolinie) - położonej 90 km od Wiednia.

Höllental to przepiękna dolina z dwoma pasmami górskim: Rax i Schneeberg. 

Piekielna Dolina to raj dla wspinaczy, ale też wspaniałe miejsce dla miłośników via ferrat. 
My również zaczynaliśmy w tym rejonie naszą przygodę z "żelaznymi drogami" 

















Naturfreunde Klettersteig-Garten to 5 krótkich ferrat o różnym stopniu trudności. Najłatwiejszy odcinek to trasa o trudności B/C, a prawdziwym wyzwaniem była dla nas krótka, ale wymagająca dużej siły w rękach droga E/F.





















































Informacje praktyczne: 


Miejsce startu: Dolina Hollental - obok schroniska Weichtalhaus, 18 km od miejscowości Gloggnitz  (GPS parkingu 47.747303, 15.769334

Dojście do ferraty -  2 min.  od parkingu do schroniska Weichtalhaus


Przejście ferrat - 1h 20 min.
Trudność: B/C do E/F


Zejście  - zejście ze skały do parkingu 5-10 min.

Inne ferraty w paśmie górskim Rax- Schneeberg, które już przeszliśmy:
Alpenvereinssteig - trudność B - więcej informacji tutaj o tej oraz poniższych ferratach

Wildfährte - B 
Bärenlochsteig - B
Preinerwandsteig - B
Hans von Haidsteig - D  - ostatnia ferrata, którą przeszliśmy w 2014 r. - opisana tutaj 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz