Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

poniedziałek, 5 września 2016

Via ferrata - HTL - Steig - Austria


25 czerwiec 2016


Ferrata HTL-Steig  o trudności D/E poprowadzona jest w masywie Hohe Wand w Alpach Gutensteinskich (Gutensteiner Alpen).
To zdecydowanie najtrudniejsza ferrata z wszystkich, które do tej pory przechodziliśmy.

Już na samym początku ferraty trzeba wysilić ramiona, a to zaledwie fragment o trudności C... A już po paru metrach czeka nas strome spiętrzenie - D.


Pod koniec tego odcinka pokonujemy lekkie przewieszenie D/E.Generalnie cała ferrata wymaga sporej siły ramion i na pewno dobrze mieć ze sobą dodatkową taśmę z karabinkiem, by móc dać odpoczynek rękom.


 
  


Po około 35 minutach docieramy do skalnego ustępu z drzewem, gdzie robimy sobie krótką przerwę i zbieramy siły na dalsze przyjemne zmagania :-)

Ostatniego fragmentu ferraty HTL nie przeszliśmy... A to dlatego, że zobaczyliśmy przed sobą ścianę, po której poprowadzono ferratę Blutspur (Ślad Krwi). 

Ferrata Blutspur (trudność E) jest eksponowana i siłowa, ale niezbyt długa (czas przejścia ok.10 min.), w każdym razie żeńskiej części ekipy i tak dała w kość... ;-)


Koniec ferraty Blutspur. Na szczęście nasze wejście obyło się bez "śladu krwi" na ścianie, więc jest radość! :-)Informacje praktyczne: 

Miejsce startu:   Stollhof , droga Hohe-Wand -Strasse  (47.828050, 16.050839)

Dojście do ferraty - 15 min, przewyższenie 80 m

Przejście ferraty (bez ostatniego fragmentu, a zamiast niego Blutspur) - 1h 30min, przewyższenie 210m 

Zejście do parkingu - 45 min - planowaliśmy zejście ciekawie zapowiadającą się ferratą Frauenluckesteig (B), ale niestety nie udało nam się trafić na początek zejścia.

W okolice Hohe Wand z pewnością jeszcze wrócimy. Po pierwsze dlatego, że został nam jeszcze do przejścia ostatni fragment ferraty HTL-steig, a po drugie jest tu jeszcze parę pięknych szlaków do przejścia.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz