Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

poniedziałek, 1 maja 2017

Arches - park narodowy w Utah

Do Parku Narodowego Arches (park łuków) docieramy po odwiedzeniu Parku Mostów Naturalnych
i przejechaniu ponad 120 mil.

Park jest rozległy, a czasu tradycyjnie mało...
Jest godzina 14- ta i do zachodu słońca zostało nam zaledwie 3-4 godziny, które wykorzystujemy maksymalnie.

Z drogi przez park, która liczy ponad 30 km, już widać przedziwne twory skalne, które pięknie prezentują się na tle ośnieżonych gór.


North i South Window

Z parkingu podchodzimy kilkaset metrów i już znajdujemy się przy pierwszych łukach skalnych - North i South Window, Turret Arch oraz Double Arch.


North Window


Robimy krótką pętlę wśród zdumiewających form skalnych: łuków, okien, wieży, ścian, iglic...

Turret ArchW całym parku znajduje się ponad 2 tysiące łuków skalnych, które powstawały przez 150 milionów lat w wyniku erozji piaskowca.Z parkingu przy starej farmie Wolf Ranch wychodzimy na szlak do najbardziej rozpoznawalnego punktu parku, czyli Delicate Arch
Szlak prowadzi miejscami dość mocno pod górę. Pokonujemy 150 metrów przewyższenia na trasie o długości 2,4 km (4,8 km w obie strony).

Przez cały czas wędrówki nie widać celu, do którego zmierzamy. Dopiero po wyjściu zza wysokiej ściany ukazuje nam się łuk w całej okazałości z pięknymi górami - La Sal w tle.Delicate Arch
Charakterystyczna sylwetka Delicate Arch znajduje się na tablicach rejestracyjnych stanu Utah, a także na naszym przewodniku po zachodniej części USA... ;-)

Zachód słońca zastaje nas w Diabelskim Ogrodzie - Devils Garden.
Ten obszar parku położony jest na końcu głównej drogi oraz najwyżej z wszystkich części. Tylko tam mieliśmy okazję pochodzić po śniegu.

Naszym głównym celem było dojście do jednego z najdłuższych łuków na świecie, czyli Landscape Arch (492 m długości). Liczyliśmy na piękne zdjęcia w zachodzącym słońcu... Niestety słońce nie poczekało na nas :-) W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze przy charakterystycznym ostańcu - Balanced Rock, który znajduje się tuż przy głównej drodze. Utrwalamy na zdjęciu tą niestabilną konstrukcję - nie wiadomo, jak długo jeszcze postoi... ;-)

Świetną baza wypadową do Parku Arches jest miejscowość Moab. Z centrum miasta do początku parku mamy zaledwie 5 mil.
Park zrobił na nas ogromne wrażenie, ale niestety na zwiedzanie parku mieliśmy zaledwie 4 godziny. Jeżeli ktoś ma wystarczająco dużo czasu, to na pewno warto spędzić tu nawet 2 dni.

1 komentarz :