Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

sobota, 24 czerwca 2017

Via ferrata - Hias - Austria


15 czerwca 2017 r.

Po rozgrzewce na ferracie Stoderzinken przejeżdżamy do wąwozu Silberkarklamm, w masywie Dachsteinu, gdzie mamy zaplanowane przejście trzech ferrat.Wąwóz sam w sobie jest już atrakcją turystyczną- wysokie ściany, szumiący potok i wodospady..., a jeżeli do pięknych widoków można dodać jeszcze odrobinę adrenaliny, to jest już pełnia szczęścia :-) 
Wejście do wąwozu jest płatne - 3,5 euro - i jesteśmy trochę w szoku, bo to nasza pierwsza opłata za wstęp w "góry" w Austrii. Nie spotkaliśmy się też, jak na razie, z płatnymi parkingami. Do pierwszej ferraty - Hias Klettersteig o trudności C/D dochodzimy po 10 minutach. Ferrata rozpoczyna się krótkim mostem linowym nad potokiem, później od razu pniemy się prawie pionową skałą i szybko nabieramy wysokości.


Po chwili dochodzimy do kolejnego mostu linowego rozwieszonego na niedużej wysokości.

Na ferracie jest sporo ludzi, więc od czasu do czasu trzeba poczekać, aż trochę na szlaku się rozluźni.

Na drodze jest duża ilość sztucznych ułatwień - głównie w postaci prętów, ale są też odcinki które trzeba pokonać tarciowo - to w końcu ferrata z odcinkami D, czyli trudna :-)
Po przejściu ferraty idziemy do schroniska Silberkarhutte (15 min.), za którym poprowadzona jest kolejna ferrata - Siega Klettersteig. Niestety, nie udało nam się jej przejść, bo na ścianie "wisiał" sznur kolorowych ludzików i jakoś nie mieliśmy ochoty dołączać do kolejki oczekujących na ścianie turystów...
Schodzimy wąwozem w kierunku jeszcze jednej, pięknie położonej ferraty - Rosina (info w kolejnym poście ;-))
 Informacje praktyczne:


Miejsce startu: z miejscowości Ramsau am Dachstein dojeżdżamy   6 km do parkingu przy wąwozie (GPS parkingu 47.434592, 13.7173312)
Wejście do wąwozu płatne - 3,5 euro od osoby


Dojście do ferraty - 10 minut


Przejście ferraty - 1 godzina


Dojście do schroniska - 15 minut, do parkingu ok. 30 min.

Wąwozie są 3 ferraty wszystkie o trudności C/D. Na przejście wszystkich potrzebujemy około 4-5 godzin, włączając dojścia i powrót na parking.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz