Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

niedziela, 3 stycznia 2016

Mołdawia- Winnica Milestii Mici
Milestii Mici to mała wioska położona ok. 20 km od Kiszyniowa- stolicy Mołdawii. Właśnie tutaj znajdują się największe na świecie piwnice win, których korytarze mają łączną długość ok. 200km, natomiast używanych jest ok.55 km. Podziemne tunele wydrążone w wapieniu znajdują się od 35 do 85 metrów pod ziemią.


Aby zwiedzić podziemia musimy dysponować własnym środkiem transportu i jednym wolnym miejscem, ponieważ trzeba się poruszać tam wyłącznie samochodem i z przewodnikiem. Rezerwacji dokonuje się telefonicznie na 3- 4 dni wcześniej. Niestety pracownicy przyjmujący rezerwację nie zawsze mówią po angielsku.. Język rosyjski w tym wypadku jest bardziej przydatny:)


Zwiedzanie winnicy rozpoczęliśmy jako jedni z pierwszych turystów, tuż po otwarciu. Podziemne korytarze zrobiły nas ogromne wrażenie. W 2007 roku podziemne przechowalnie wina w Milestii Mici zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, jako miejsce, w którym przechowywane jest najwięcej butelek wina- ok. 2 milionów!!
 


Piwniczki, w których przechowywane są wina.
Wykupiliśmy opcję zwiedzania wraz z degustacją wina i obiadem w podziemnej sali, gdzie kiedyś odbywały się tajne spotkania. Na zdjęciu obok "tajne" wejście do tejże sali:)
 
Po opuszczeniu podziemi odwiedziliśmy sklep z winami z tamtejszej winnicy. Ceny dość niskie- co nas bardzo zaskoczyło, a jak się później okazało wina bardzo dobre:)
Winnica Milestii Mici jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić.

Granicę rumuńsko- mołdawską przekraczaliśmy w miejscowości Albita (Rumunia) i Leuseni (Mołdawia). 120 km od granicy położona jest wioska Milesti Mici. Drogi podobnie jak większość rumuńskich - nie zachwycają. Na granicy chcieliśmy wymienić rumuńskie leje na mołdawskie i ku naszemu zdziwieniu nie było to takie proste, ponieważ kantory na granicy nie dysponowały swoją walutą..

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz