Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

poniedziałek, 12 grudnia 2016

Galdhøpiggen- najwyższy szczyt Norwegii
Szczyt Galdhøpiggen (2469 metrów n.p.m.) położony jest niedaleko miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen. Jest to najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i całego Półwyspu Skandynawskiego. Na szczyt prowadzą dwie drogi. Pierwsza możliwość to organizowane
i płatne wejście po lodowcu z przewodnikiem ze schroniska Juvasshytta . My wybieramy drugą opcje, dłuższe ale samodzielne wyjście na  szczyt. Podejście  rozpoczyna się w pobliżu schroniska Spiterstulen. 

 Po opłaceniu parkingu ( 80 NOK) przechodzimy przez drewniany mostek znajdujący się na przeciwko schroniska. Kierujemy się w prawo i zaczynamy podejście, szklak oznaczony czerwoną literą "T" .W dolnej części szlak jest dosyć stromy i ziemisty, wiec po mocnych opadach albo w ich trakcje przysporzy dodatkowych emocji :) Cała trasa wymaga dobrej kondycji, podejścia miejscami są strome i długie, miękki zapadający się śnieg nie ułatwia też wędrówki. Pod względem technicznym szlak klasyfikujemy jako łatwy, bez ekspozycji , łańcuchów, czy innych sztucznych ułatwień.Na zdjęciu poniżej grupa zorganizowana wychodząca trasą alternatywną, ze schroniska Juvasshytta. Perspektywa podchodzenia w takim tłumie nie jest tym, o czym człowiek marzy wychodząc w góry...


  

Po dojściu na szczyt mamy około 30 min na podziwianie widoków za nim zaczną dochodzić grupy zorganizowane. Panorama gór jaką zafundowała nam idealna pogoda jest ciężka do opisania, ale z całą pewnością zapamiętamy ją na długo. Na szczycie jest małe  schronisko ceny norweskie ale na kawę nas stać;)  (30 NOK)
 Po dotarciu pierwszych dużych grup  robi się tłoczno..nawet bardzo. Postanawiamy zacząć schodzić. Zejście zajmuje niecałe 3 godz .
Informacje praktyczne:


  • Miejsce startu - parking przy schronisku Spiterstulen GPS-61.625251, 7.403598
  • Mapa - przydatna
  •  Czas wyjścia  4h 20min
  • Czas zejścia  2h 55 min
  •  Parking 80 NOK (ok. 40 zł)1 komentarz :