Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

niedziela, 11 grudnia 2016

Islandia - wąwóz Asbyrgi, Husavik

15 lipca 2016 r.
W drugi dzień pobytu na Islandii odwiedzamy miejsce, gdzie, jak głosi legenda, odcisk kopyta pozostawił ogromny ośmionogi koń Odyna.W rzeczywistości Wąwóz Asbyrgi w kształcie olbrzymiej podkowy wyrzeźbiły dwie powodzie lodowcowe. Wąwóz ma 3,5 km długości i 1 km szerokości, ściany mają 100 m wysokości. 

W wąwozie wytyczonych jest kilka różnych szlaków. Nam czasu wystarcza na przejście dwóch krótkich tras.


Na skalne wzgórze Eyjan położone pośrodku wąwozu idziemy z parkingu przy kempingu. Spacerek na skałę o wysokości 25 metrów (i całe jej przejście) zajmuje nam trochę ponad godzinę (5 km w dwie strony). Ze wzgórza roztacza się widok na cały kanion. 
Podjeżdżamy do parkingu na końcu wąwozu i stąd  wędrujemy do stawu Botnstjorn. Spacerek zajmuje nam kilkanaście minut.


Z drewnianej platformy można podziwiać wysokie ściany wąwozu i kaczki pluskające się w jeziorku.

 

Z wąwozu udajemy się do Husaviku, miejscowości, która słynie z wycieczek w poszukiwaniu wielorybów. Samo miasteczko nie zachwyca wyglądem. Można jeszcze odwiedzić muzeum wielorybnicze lub wystawy związane z żeglarstwem, rybołóstwem czy historią ludową. 
 
My wybieramy się na przejażdżkę szybką łodzią, która gwarantuje spotkanie z wielorybem w 99,9% :-) Zakładamy wodo- i wiatroszczelne stroje, w których wygladamy jak teletubisie, ale co najważniejsze jest nam ciepło! 


Udaje nam się zobaczyć kilka może kilkanaście wielorybów, jednak zrobienia zdjęcia graniczy z cudem... 


Łatwiej nagrać film, ale pada nam bateria w aparacie, więc nie nagrywamy zbyt dużo...


Z Husaviku udajemy się na nocleg - kemping Heidarbaer. 
Śpimy na nim w ramach wykupionej wcześniej karty - Camping Card. Karta kosztuje 110 euro na 2 osoby i umożliwia korzystanie z 41 kempingów na terenie całej Islandii  przez 28 dni (każdego roku zmienia się liczba kempingów).
Przy zameldowaniu płaci się podatek w wysokości 111 ISK, czyli ok. 3 zł.
Przy kempingu działa basen z wodą geotermalną. Warto wiedzieć, że przed kąpielą w basenie trzeba koniecznie wziąć prysznic i to bez stroju kąpielowego, o czym przypominają napisy na ścianach oraz spojrzenia oburzonych Islandczyków... ;-)
Informacje praktyczne:

Wąwóz Asbyrgi znajduje się tuż przy drodze nr 85,  30 km od wodospadu Dettifoss. Na początku i na końcu wąwozu znajdują się parkingi.
Husavik - miejscowość nad zatoką, 62 km od wąwozu Asbyrgi.
K
emping
Heidarbaer (65.888520, -17.319142) - 20 km od Husavik.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz