Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

piątek, 7 lipca 2017

Bystra i Starorobociański Wierch

6 lipca 2017 r.

Bystra (2248 m.) - słowacki szczyt - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.
Starorobociański Wierch (2172 m) - najwyższy szczyt w polskiej części Tatrach Zachodnich.
Iwaniacka Przełęcz (1459 m)

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Dolinie Chochołowskiej. Po godzinie marszu od parkingu skręcamy na szlak żółty prowadzący na Iwaniacką Przełęcz (1459 m.)Kominiarski Wierch (1829 m)

Na przełęczy robimy krótką przerwę, bo podejście na Ornak to dość męcząca wędrówka stromymi zakosami, ale decydujemy się na to podejście zamiast krótszej trasy na Siwą Przełęcz (czarny szlak z Doliny Chochołowskiej), bo liczymy na piękne widoki podczas wędrówki przez długi grzbiet Ornaku. Za naszymi plecami - Kominiarski Wierch - przez większą część czasu ukrywał się w chmurach.
Spacer po Ornaku i jego czterech szczytach, można nazwać spacerem w chmurach, ale najwyższy szczyt- Zadni Ornak (2167 m) zaraz przed naszym podejściem wyłonił się z mgieł :-)Ornak w chmurach
Przechodzimy przez Siwą Przełęcz (1812 m) skąd podchodzimy na Liliowy Karb (1859 m) - przełęcz, przy której znajduje się skrzyżowanie szlaków polskich i słowackich.Bystry Karb (1946 m) - w chmurach Błyszcz (2158 m)

Czerwonym szlakiem maszerujemy na Bystry Karb (1946m) zwany też Banistą Przełęczą. 
Z przełęczy słowackim niebieskim szlakiem podchodzimy na Bystrą  i liczymy, że chmury się podniosą, bo dziś jeszcze szczytu nie było widać...


I udało się! Chwilę po wejściu na szczyt przyświeciło nam słońce i można było podziwiać widoki. Na zdjęciu obok widok na Bystre Stawy oraz Małą Bystrą (Grúň) i Zadnią Kopę (Niżna Bystra).


Błyszcz (2158 m)

Później schodzimy na Błyszcz (2158 m) - szczyt - nie szczyt - czyli północne zakończenie grani Bystrej. Na Błyszcz prowadzą czerwone znaki z przełęczy Bystry Karb. Przez Błyszcz biegnie granica polsko-słowacka.


Na zdjęciu obok - grań Bystrej, która na chwilę wyłoniła się cała z chmur. Na pierwszym planie Błyszcz za nim trochę jeszcze przysłonięta Bystra.

Podejście na Starorobociański Wierch
Po wejściu na najwyższy szczyt całych Tatr Zachodnich postanawiamy zaliczyć jeszcze dzisiaj najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich - Starorobociański Wierch/
Co prawda chmury znowu próbowały nas zniechęcić, ale im się nie udało, bo po chwili ukazał nam się szczyt :-).


Starorobociański Wierch (2176 m)Na zdjęciu obok widok ze Starorobociańskiego Wierchu na Ornak we mgle i Siwy Zwornik (1965 m) w słońcu Na zdjęciu poniżej Raczkowe Stawy po stronie słowackiej. Nad nimi ukryty w chmurach Jarząbczy Wierch (2137 m) i Raczkowa Czuba (Jakubina 2194 m)


W stronę Kończystego Wierchu (2002 m) idziemy już w chmurach...

 
Na Kończystym Wierchu (2002 m)
 Do Doliny Chochołowskiej schodzimy przez Trzydniowiański Wierch (1758 m)
Czubik (1846 m) i Trzydniowiański Wierch (1758 m)

Całość trasy zajęła nam 10 godzin i 30 min. 
Długość trasy - 28,5 km
Przewyższenie - 2015 m

Wycieczka długa, ale piękna - polecamy!

3 komentarze :

  1. piekna wędrowka :) w tym roku nie damy rady (z racji mojej operacji kolana mam pozwolenie od lekarza na max. Śniezke), ale moze w przyszlym sie uda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymamy kciuki za kolano - niech zdrowieje, bo Tatry czekają :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Trochę Wam Zadni Ornak urósł. Tak ze 300 metrów w pionie. :)

    OdpowiedzUsuń