Dornie

Dornie
Tuż pod Eilean Donan Castle

sobota, 1 lipca 2017

Via ferrata - Johnsbach - Austria


16 czerwca 2017
Via ferrata Johnsbach to krótka i "treściwa" ferratka, bo na jednej niezbyt wysokiej skale poprowadzono aż trzy drogi o różnych stopniach trudności od B do E.  Ferrata znajduje się w Parku Narodowym Gesäuse, w którym oprócz wysokich szczytów zachwycają nas piękne kaniony, rwące rzeki i dzika przyroda. 
Nasza ferrata znajduje się blisko cywilizacji - tuż przy drodze do miejscowości Johnsbach. Przejeżdżamy króciutkim tunelem wydrążonym w skale i stajemy na parkingu, z którego już widać ferratę - jest radość, ale krótka...
Tabliczka na początku ferraty informuje, że jest to trasa prywatna i wstęp wzbroniony. Następuje krótka konsternacja w naszej ekipie...
Próbujemy zasięgnąć informacji od dwóch schodzących z ferraty Austriaczek - mówią, że jest OK i można wchodzić. Nie mamy pewności, czy dobrze się zrozumieliśmy, ale decydujemy się przejść ferratę.
Ferrata rozpoczyna się tuż nad potokiem lekko przewieszoną drabinką C/D - możemy asekurować się na stopniach lub na trochę zbyt mocno oddalonej linie.


W górę najpierw podchodzimy trasą o trudności B do C/D
i szybko zdobywamy wysokość.

Dodaj napis

Wielka skała, przez którą przejeżdżaliśmy tunelem, po chwili robi się naprawdę malutka.


 
Podejście nie jest trudne - głównie trudność B czasami C, ale wymaga odporności na przepaście. 
Na górze nie ma zbyt dużo miejsca na odpoczynek. Znajdujemy mały fragment na szczycie, na którym można przysiąść, później schodzimy tą samą trasą.
Ze szczytu można prawdopodobnie zejść drogą przez las, ale nie szukaliśmy tego szlaku, głownie dlatego, że zejście tą ferrata nie jest zbyt trudne, a po drugie nie było turystów, z którymi trzeba by się mijać na trasie. 
Po zejściu 2/3 trasy przechodzimy po platformie i lekko w dół do początku drugiego podejścia o trudności od D (na początku D/E)

Trasa wymaga posiadania większej sił w rękach i jest bardziej eksponowana.
Podoba nam się :-) 
 Poniżej kilka zdjęć zrobionych z poziomu drogi - jeżeli dobrze się przyjrzeć - gdzieś nas tam widać :-)Podczas wędrówki po parku Gesäuse oprócz emocjonujących przejść możemy cieszyć oczy pięknymi widokami.


Informacje praktyczne: 


Miejsce startu: z miejscowości Admont 15 km w kierunku miejscowości Johnsbach  (GPS parkingu  47.543838, 14.584783  )

Dojście do ferraty -  30 sek. - parking jest przy ferracie :-)


Przejście ferraty - ok. 1 h
Trudność: 3 trasy: B/C, C/D, D/E (tej ostatniej części nie zdążyliśmy przejść)


Zejście ferratą lub ścieżką przez las  - ok. 20 min.

Kemping w pobliżu Ferrata znajduje się 8 km od naszego ulubionego kempingu w Parku Narodowym Gesäuse. Kemping o nazwie Gstatterboden Forstgarten ma dużo przestrzeni do rozbicia namiotu, łazienki z prysznicami z darmową ciepłą wodą :-). Super miejscem jest spora jadalnią z kuchnią, gdzie można przyrządzić posiłek. Jest tutaj także miejsce na ognisko i grillowanie, a dla spragnionych ruchu boisko do siatkówki plażowej.
GPS kempingu - 47.589574, 14.627567 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz